Węgiel kamienny i brunatny to skały osadowe, które są największym i najpopularniejszym źródłem energii na świecie. Węgiel jest łatwopalny i powstaje ze szczątków roślin, które zostały ubite, stwardniałe, zmienione chemicznie i przekształcone przez ciepło i ciśnienie w długotrwałym procesie geologicznym.

Węgiel brunatny to młodsza, mniej energetyczna odmiana węgla kamiennego. Na każdym etapie powstawania węgiel zmienia swoje charakterystyczne właściwości, które bezpośrednio wpływają na jego jakość. Oba gatunki tej skały powstały w ten sam sposób. Żywe rośliny magazynują energię ze słońca w czasie procesu fotosyntezy.  Kiedy rośliny umierają, energia ta jest uwalniana, w czasie gdy rośliny gniją. W warunkach sprzyjających powstawaniu węgla proces rozkładu zostaje przerwany, co uniemożliwia uwolnienie zmagazynowanej energii słonecznej. Energia ta jest blokowana w węglu, co czyni go nieodnawialnym źródłem energii zwanym „czarnym złotem”. Jakie jest znaczenie węgla brunatnego i kamiennego w przemyśle?

Produkty węglowe-pochodne węgla

Produkty na paliwa stałe stałe-węgiel brunatny.

Węgiel brunatny w postaci surowej może być wykorzystywany jako paliwo do kotłów w energetyce. Pakowany w worki na węgiel (https://www.le-mar.pl/produkujemy/worki-na-wegiel/) lub dostarczany luzem, poddawany jest osuszaniu. Technologie suszenia mogą przekształcić produkt w wysokoenergetyczne brykiety i pelety, które mogą konkurować z węglem kamiennym jako paliwem eksportowym.

Węgle i koks wytwarzany z węgla brunatnego znalazł zastosowanie w pirometalurgii, w produkcji chemikaliów. Karbonizat z dodatkiem wapnia może być stosowany w oczyszczaniu wody i ścieków oraz jako środek jonizujący. Węgiel brunatny stosuje się także do wytwarzania produktów węglowych, w tym włókien węglowych, anod węglowych, węgla aktywnego, materiałów filtracyjnych, pigmentów, grafitowych smarów i przewodników.

Produkty gazowe

Zgazowanie to proces przekształcenia węgla stałego w gazowy surowiec, a następnie płynny gaz.

Ciekłe produkty z węgla mogą być wytwarzane z gazu syntezowego poprzez zgazowanie lub poprzez bezpośrednie upłynnienie węgla brunatnego.

W wyniku zagazowania węgla można wytwarzać ciekłe produkty paliwowe, takie jak:

  • olej napędowy,
  • metanol,
  • mieszanki paliwowo-benzynowe
  • wysokooktanowe wypełniacze do benzyny

Dalsza obróbka może być wykorzystana do produkcji oleju opałowego, oleju napędowego, mieszanek paliw silnikowych i nafty. Z węgla mogą być również wytwarzane produkty pozapaliwowe, w tym rozpuszczalniki, polimery, środki powierzchniowo czynne, smary i zestaw innych chemikaliów na bazie węgla.

Woski, żywice i polimery

Z węgla brunatnego i kamiennego można wytwarzać szereg wosków, a także żywic fenolowych i tworzyw sztucznych, kompozytów, materiałów konstrukcyjnych i budowlanych o niskiej wytrzymałości.

Produkty rolne

Surowy węgiel brunatny pakowany w worki na węgiel może być wykorzystany jako nawóz glebowy będący źródłem kwasów do mieszanek doniczkowych i ogrodniczych na bazie amoniaku oraz jako dodatek do innych nawozów i środków poprawiających właściwości glebowe.